Údržba trvalkových záhonů

Hlavní vegetační období pro většinu trvalek začíná v dubnu. Venkovní teploty stoupají, půda se pomalu ohřívá a trvalky začínají narůstat. V tomto období bychom měli provést dočištění záhonů po zimě, odstranit uschlé listí…

Plánování a výsadba trvalkových záhonů

Pokud se rozhodneme, že naše zahrada již nemůže být bez trvalkového záhonu, čeká nás mnoho práce. Nejprve je nutné si rozmyslet, kde záhon založíme, jaké jsou tam světelné a půdní podmínky. Už víme, že je to velmi důležité…

Trvalky kvetoucí na podzim

Většina trvalek vykvétá na jaře a během léta, ale najdou se i takové druhy, které si dobu kvetení protáhnou až do podzimních měsíců. Nejznámější jsou například astry. V posledních letech jsou oblíbené astry novoanglické (Aster…

Trvalky do vody a na břeh

Voda je život a je to i přirozená součást zahrady. Pokud je to jen trošku možné, pořizujeme si do svých zahrad nějaký vodní prvek. Do malých zahrádek jezírko či pítko pro ptáčky, odvážnější majitelé větších zahrad vybudují…

Okrasné traviny

I okrasné traviny patří mezi trvalky, jsou to ale byliny jednoděložné. To znamená, že při klíčení nemají dva děložní lístky, jako většina ostatních trvalek, ale pouze jeden. Většinu okrasných trav řadíme do velké čeledi lipnicovité…

Trvalky na slunce

Místa, která jsou osluněná po většinu dne, jsou ideální pro výsadbu mnoha druhů trvalek. O některých si povíme, ale opět trošku rozlišíme půdní podmínky na vlhčí a sušší. Jedna z nejoblíbenějších trvalek pro slunné…

Trvalky do stínu

Na titulní straně jedné knihy o trvalkách je napsané velké moudro: Správná rostlina na správné místo. Většinou si domů přineseme novou rostlinu a pak teprve přemýšlíme, kam ji zasadíme. Chceme přece, aby se jí dobře dařilo. Lépe…

Skalničky a alpinky

Skalničky, jak již název napovídá, rostou hlavně v horách mezi kameny. Půda je zde chudší, podmínky dosti nepříznivé a to vše způsobí, že to nejsou žádní obři. Tyto horské trvalky většinou tvoří nízké polštáře, které…

Trvalky kvetoucí na jaře

Na jaře se radujeme z každého kvítku, který se na zahradě objeví. Kromě cibulovin, které mají v tomto období hodně napilno, postupně vykvétají i další druhy trvalek a o některých si dnes povíme. Asi nejstatečnější je čemeřice…

O cibulovinách

Cibulnaté a hlíznaté rostliny jsou trvalky jejímž zásobním orgánem je podzemní část zvaná cibule nebo hlíza. Většinu z mrazuvzdorných cibulovin lze v půdě libovolně dlouho ponechat v půdě a ony každoročně kvetou. A nebývá výjimkou,…