Březen v zahradě

Březen, za kamna vlezem. Ale to není heslo správného zahradníka. Tento měsíc je první jarní a dost často platí, že co se nestihne v březnu, to už se během roku nedožene.

V předjaří vybíráme osivo pro předpěstování zeleniny. Promyslíme si, které druhy a odrůdy budeme pěstovat na své zahradě a jestli si budeme sazeničky sami připravovat, musíme začít s výsevem včas. Pokud si sadbu zeleniny kupujeme hotovou, tak si můžeme v tomto období vyset třeba jen semínka řeřichy a zpestřit si jídelníček dobrotou se spoustou vitamínu. Dáme ji v misce za okno a za pár dní už můžeme odřezávat mladé rostlinky a sypat si je třeba na chleba se sýrem.

Po dlouhé zimě se určitě každý těší na jaro a chce mít kolem sebe něco rozkvetlého. Ale co vydrží i případné mrazy? Určitě to jsou macešky (Viola x wittrockiana). Ty se postupně propracovaly na první místo pomyslné soutěže „Nejkrásnější květy předjaří“. Dříve bývaly spojovány se hřbitovem (stejně jako chryzantémy), ale to už dávno není pravda. Když si osázíme misky nebo velké nádoby maceškami, vydrží nám nádherně kvést až do léta, kdy je můžeme nahradit letničkami. Některé kultivary lze seříznout a ony znovu vykvetou.

V tomto období můžeme přesazovat pokojové rostliny a případně je zmlazovat hlubším řezem. To platí například pro oleandry, pokojové ibišky apod. Také už můžeme pomalu přenést přezimující muškáty do teplejší, světlé místnosti a začít je přihnojovat. Kontrolujeme výskyt chorob a škůdců na těchto domácích rostlinách a popřípadě ošetříme postřikem.

Práce na zahradě limituje počasí. Pokud již máme hotový jarní řez u ovocných stromů a keřů, můžeme například převrstvit kompost nebo připravit půdu ve skleníku pro jarní výsadbu. Nebo se jen projít po zahradě a objevit třeba první rozkvetlý krokus nebo sněženku.

Autor: Věra Hrabíková