Červen v zahradě

,

V tomto měsíci pomalu polevuje hektická činnost na zahradě, ale úplně usnout na vavřínech nesmíme. Červen je měsíc, kdy ještě intenzivně hnojíme. Rostliny pořád dorůstají a potřebují hlavní prvek ke svému růstu – dusík. Samozřejmý je výpadek dešťů se zaléváme záhony se zeleninou nebo nově zasazené keře a stromy. Sečeme trávník, stále bojujeme s plevelem, chorobami a škůdci na našich rostlinách. Zvýšenou péči věnujeme letničkám. Pravidelné přihnojování a zalévání nám zajistí záplavu květů a barev. V červnu pomalu dokvétá většina našich keřů a stromů a později v létě by bez letniček bylo na zahradě smutno.

Pokud vám letničky nestačí a chcete mít zahradu plnou dalších květů, vysaďte si trvalky. Trvalky jsou byliny, které na jaře vyraší, narostou a později vykvetou. Na podzim nadzemní část rostliny usychá, živiny se přesunou do kořenů a zajistí přezimování. I zahradnickému oboru se nevyhýbá módnost, střídá se obliba různých druhů rostlin. Dlouhou dobu byly v oblibě hlavně dřeviny (jak listnaté, tak jehličnaté). Na trvalky se tak trošku zapomnělo. A přitom trvalkové záhony bývaly dříve v každé zahradě. Pokud se pro ně rozhodnete, máme dnes k dispozici tisíce kultivarů různých barev, velikostí a tvarů, s odlišnou dobou kvetení. Nebojte se jich a pokud máte chuť, založte si trvalkový záhon, kde na jaře pokvetou cibuloviny, ty pak vystřídají barevné trvalky a koncem léta je doplní okrasné trávy. Takový záhon je dynamický a každý den je jiný.

V červnu si pomalu začínáme užívat plodů své práce. Je to velká radost, když vezmeme misku a jdeme si natrhat jahody, třešně nebo první kanadské borůvky. To je teprve ta správná odměna! Pokud si chceme rozšířit sortiment drobného ovoce na zahradě, můžeme si vysadit muchovník (Amelanchier), zvaný též indiánská borůvka. Je to středně vysoký keř, plodem je malá malvička tmavě modré barvy. Plody obsahují velké množství vitamínu a jsou velmi lahodné.

Každá zahrada, ať v ní pěstujeme cokoli, by měla pro nás být oázou klidu i inspirace. Každý den vidíme nějakou změnu, poznáváme přírodu, její pravidla a učíme se. Učíme se hlavně trpělivosti a pokoře. Tak krásné léto ve vašich zahradách! Ať se vám všechno podaří.

Autor: Věra Hrabíková