Jiráskovy sady v Hradci Králové
Královéhradecký kraj je nádherný. Příroda si u nás opravdu zařádila. Vzala to od hor, přes skály až do údolí. Krajinu protkala řekami a ozdobila ji rybníky, jezery a tůněmi. Pole, louky a lesy vytvářejí barevné koberce. A celé toto úžasné dílo přírody vylepšují lidé ještě tím, že sází stromy, keře a květiny. A když se to povede sladit pěkně dohromady na jednom místě, můžeme tomu říkat PARK. Letos si budeme povídat o některých parcích v našem kraji a snad Vás tím nalákám i k jejich návštěvě. A začneme rovnou v krajském městě.
V Hradci Králové je mnoho parků, ale asi nejzajímavější je ten na soutoku řeky Labe a Orlice. Najdete ho blízko Velkého náměstí v sousedství nábřeží Labe. Má tvar trojúhelníku, neboť jeho přirozenou hranicí je soutok dvou řek. Je to nejstarší park ve městě, který byl zbudován v roce 1868. Hradec byl v té době ještě obklopen pevnostními hradbami a do parku vlastně chodil jen velitel pevnosti a vysocí důstojníci s rodinami. Dodnes zde nalezneme zbytky opevnění. Součástí parku je i jez Hučák, na kterém byla v roce 1909 zbudována vodní elektrárna, která nese jeho jméno. V roce 1918 byl park přejmenován na Jiráskovy sady a zpřístupněn veřejnosti. V roce 1922 byla ke vchodu umístěna socha Aloise Jiráska. V roce 1930 zde byly dokončeny úpravy podle plánů zahradního architekta Josefa Kumpána. Pro zajímavost, tento architekt projektoval i zahradu u vily Čerych v České Skalici. V roce 1933 byl v Jiráskových sadech postaven restaurační pavilon podle návrhu Jana Rejchla. Dnes v něm sídlí Floristická škola. V roce 1934 bylo do parku umístěno bronzové sousoší Josefa Škody, které má název Labe a Orlice. Nahá těla milenců symbolizují soutok obou řek a odvážná socha samozřejmě ve své době vyvolala rozruch a pokusy o její odstranění. Naštěstí zde socha zůstala a dnešní obyvatelé Hradce si již bez ní nedovedou toto místo představit. O rok později v roce 1935 byl do parku umístěn dřevěný kostelík přivezený ze slovenské Malé Polany.
O historii parku si samozřejmě můžete sami zjistit více podrobností a zajímavostí, na to by nám jeden článek nestačil. Určitě ale toto místo navštivte, stojí za krátkou i delší procházku. Má své kouzlo v každé roční době. V létě vás přivábí svou vůní kruhové rozárium, které se může pochlubit mnoha desítkami kultivarů růží. V zimě vynikne skalka osázená neopadavými dřevinami. Můžete se zastavit u již zmíněné sochy, která ztvárňuje soutok Labe a Orlice a po pár krocích si můžete setkání obou toků vychutnat doopravdy. Postůjte chvíli na špičce parku a sledujte, jak se obě řeky stékají v jednu. Poseďte chvíli na některé z mnoha laviček a užijte si klid, který je tak vzácný uprostřed velkého města. V parku naleznete i mnoho informačních tabulí o historii tohoto magického místa. Jedna z nich Vám také podrobně vysvětlí, jak se ocitl uprostřed parku v Hradci Králové dřevěný kostel až z dalekých Karpat.
Autor: Věra Hrabíková