Květen v zahradě
Jeden z nejkrásnějších měsíců v roce je květen nebo také máj. Jeho typicky české jméno poukazuje na to, co se v tento čas v přírodě děje, kvete snad úplně všechno. Ovocné i okrasné stromy, keře, skalničky, některé trvalky, rododendrony, azalky a také se v tuto dobu začínáme radovat z letniček. V polovině května se dost často objeví ranní mrazíky, a to bývá velmi nepříjemné. Pokud něco takového hrozí, snažíme se zabránit nejhoršímu. Truhlíky s letničkami raději schováme do chodby, někdy pomáhají zapálené svíčky pod stromy, dýmování, přikrytí choulostivých rostlin netkanou textilií.
Barev a květů je tedy dost, ale můžeme v květnu najít na zahradě už něco k snědku? Například první drobné ovoce můžeme zobat, pokud pěstujeme kamčatské borůvky. Ony to kamčatské borůvky nejsou. Je to druh zimolezu (Lonicera kamtschatica), jehož plody chutí připomínají naše lesní borůvky. Tvar mají soudkovitý, protáhlý. Rostliny velmi brzy kvetou, a proto stihnou i brzo vytvořit plody. Zimolez kamčatský je cizosprašný a potřebuje tedy k sobě opylovače. Z tohoto důvodu potřebujeme na zahradě minimálně dva keře od různých odrůd. Nevyžadují kyselou půdu jako kanadské borůvky a jsou to velmi nenáročné keře. Dorůstají výšky kolem 1,5 metru, oceňují slunečné stanoviště a jsou mrazuvzdorné. Květy většinou nepoškodí ani jarní mrazíky. Na jaře je přihnojíme, popřípadě zalejeme v suchých dnech a pak se už těšíme na úrodu chutných plodů.
Samozřejmě i v květnu pokračujeme v pilné práci na zahradě. Koncem měsíce už bez obav sázíme do volné půdy rajčata, okurky i papriky. Hlídáme, aby nám nepřischly nově vysazené stromy a keře. Nezapomínáme zalévat a přihnojovat. Stále hledáme náznaky škůdců i chorob. V teplých dnech se už množí svilušky, mšice a další škůdci. Svilušky jsou z těchto živočišných škůdců asi nejzákeřnější, protože je nevidíme pouhým okem, a proto nám jejich přemnožení snadno unikne. Pokud je teplo a deštivo, začínají škodit na rostlinách houbové choroby. Pokud vše zvládneme a udržíme tuto invazi v mezích, odměnou nám budou rozkvetlé truhlíky letniček, narůstající sazenice zeleniny nebo třeba malé plůdky na odkvetlých ovocných stromech. A když si pak sedneme s hrníčkem kávy do naší zahrady, můžeme plánovat, kolik zavaříme letos kompotů a marmelád.
Autor: Věra Hrabíková