Leden v zahradě

V lednu se nám zdá, že se život ze zahrady vytratil, stromy jsou bez listí, vše v přírodě umřelo. Opak je ale pravdou. Příroda je na novém startu, pupeny na stromech a keřích jsou připravené a první teplejší dny je probudí k životu. Tatáž ohromná síla je v kořenech rostlin, kde jsou živiny, které se tam minulou sezónu shromažďovaly. Jen nízké venkovní teploty drží tuto ohromnou energii na uzdě. Zatím tedy máme čas se na jaro připravit. Zaměříme se na plánování zahradnických prací v dalších měsících. Je ideální doba rozmyslet si případné změny, které bychom chtěli na zahradě udělat. Můžeme si objednat třeba zeleninová a květinová semínka, naplánujeme nové záhony a podobně.

I když je venku zima, určitě najdeme i nějakou práci venku na zahradě. Zkontrolujeme, zda nám v záhonech neřádí nějaký škůdce. Pokud nemáme zahradu oplocenou, může se na ní objevit zajíc nebo srnky. Nepříjemnými škůdci jsou například myšky nebo hryzci. Musíme tedy naše rostliny před nimi chránit. Při velkých mrazech obalíme choulostivější stromky například jutou, růže zakryjeme chvojím. Samozřejmě je důležité postarat se i o nářadí, které budeme na jaře potřebovat. Staré buď opravíme a vyčistíme, popřípadě zakoupíme nové.

Správný zahrádkář se také neustále vzdělává. V zimě je čas dohnat to, na co není čas v sezóně. Nové inspirace pro naši zahradu najdeme v knihách, časopisech i na internetu. A jako při každém vzdělávání i zde je důležité najít si více zdrojů. Porovnávejte informace, nevěřte hezky vypadajícím reklamám a hlavně se spoléhejte na vlastní zkušenosti. Při procházkách nakukujte i do cizích zahrad, hledejte nové nápady a zajímavosti. Inspiraci samozřejmě najdete i v přírodě, zimní krajina je jakoby obnažená a lépe čitelná.

Pokud napadne sníh, můžete pozorovat stopy zvířat a ptáků a zjistíte, že Vaše zahrada je plná života i tomto nejstudenějším zimním měsíci. Ať vám leden na zahradě poskytne klidné období pro odpočinek a zároveň naději a vzrušení z nadcházejícího jara.

Autor: Věra Hrabíková