Listopad v zahradě

Listopad v zahradě

Když už je v listopadu opadané listí, vypadá to venku tak nějak smutně. Hlavní práce na zahradě už skončily. Můžeme ještě přikrýt chvojím či listím choulostivější druhy rostlin, přihrnout růže. Vyplatí se také podzimní zrytí zeleninových záhonů, které budou lépe připraveny na jarní setí či sázení. Stromy a keře na nás působí bez naděje, jako když vše skončilo. Projděte si svou zahradu a ujistěte, že opak je pravdou. Při podrobném pohledu můžete vidět na větvích pupeny, které v sobě během léta nastřádaly všechny potřebné živiny, aby zářně přežily zimu a na jaře odstartovaly novou sezónu. Vše je připraveno na nový začátek. A ten přijde dříve, než se nadějeme.

Na první pohled se nám zdá, že zahrada je v tomto období málo pestrá, ale není to pravda. Některé dřeviny mají například barevnou kůru. U keřů svídy (Cornus alba) najdeme celou paletu barev od žluté přes oranžovou až po vínově červenou. Tyto barvy vyniknou právě v bezlistém stavu. Větvičky pak září do daleka a zahrada působí optimističtěji. A pokud máme rádi bílou, zasadíme si do zahrady břízu (Betula pendula). Kultivary Youngii nebo Summer Cascade jsou převislé a působí v zahradě velmi hezky. Jejich větve padají k zemi jako vodopád a i v zimě mají své kouzlo. Dokonce existuje bříza čínská, která má kůru růžovou. (Betula albosinensis). Nemusíme se tedy bát, že budeme mít v zimě zahradu jen černobílou.

Také si v tomto období všímáme více tvarů větví a kmenů. V bezlistém stavu vyniknou například nádherně propletené větvičky kroucené lísky (Corylus avellana ´Contorta´). Také kmeny starých stromů vytvoří někdy až strašidelné kreace, které se hodí k tomuto „dušičkovému“ období.

Správný zahradník ví, že listopadová zahrada jen usnula, odpočívá a sbírá síly. Můžeme dělat totéž. Když zvolníme tempo, tak nám to jen prospěje. Také máme více času se vzdělávat a sledovat, co je nového v oboru zahradnickém. Na jaře se nám to bude hodit!

Autor: Věra Hrabíková