Náchodský zámek a jeho okolí
Náchodský zámek byl původně hradem, který založil Hron z rodu Načeraticů v polovině 13. století za účelem ochrany zemské stezky z Polska do Prahy. Má bohatou historii a vystřídal mnoho majitelů. Je vystavěn na kopci a to znamená, že se v jeho okolí rozlehlého zámeckého parku asi nedočkáme. Najdeme zde pouze malou Piccolominskou zahradu uprostřed zámeckých budov. Vznikla v roce 1751 a do dnešní podoby byla upravena v roce 1949.
Nás ale bude zajímat okolí zámku, lépe řečeno svah pod zámkem. Ten v minulosti sloužil pastevcům, později byl osázen ovocnými sady. Od poloviny 20. století zarůstal náletovými dřevinami, svahy kopce se staly nestabilními, schody, které vedly z města na zámek přestávaly být bezpečné. Postupně se tedy ztrácelo přirozené propojení města a zámku.
Šest let trvaly přípravy na nápravu tohoto stavu a s pracemi se začalo v roce 2020. Za dva roky bylo hotovo a zámecký kopec dostal úplně novou podobu. Svahy byly zajištěny proti sesuvu, vznikly nové lávky a schodiště, obnoveny byly původní cesty a vše je osázeno novou zelení. Vznikly tím nové překrásné vyhlídky na město Náchod i na daleké okolí. Vše je osvětleno a jsou zde i odpočinkové zóny. Byly obnoveny i ovocné výsadby. Na svahu najdeme jabloně, hrušně i třešně. A nová lipová alej lemuje hlavní přístupové schodiště, které začíná za hotelem U Beránka.
Udělejte si někdy čas a projděte se tímto krásně upraveným místem. Můžete postupovat pomalu vzhůru a postupně si užívat pohledů zespodu na zámek a později i naopak výhledů do krajiny. Výsadby jsou nové a postupně bude svah zarůstat a měnit se. Počítá se také s pravidelnou údržbou svahu, aby nedošlo k jeho opětovnému zarůstání. Z horní lávky si užijete nádherný výhled na město Náchod, na náměstí s kostelem a radnicí, i na okolní kopce.
Při své procházce po okolí zámku ještě určitě narazíte na zbytky středověkého opevnění, které bylo odhaleno při revitalizaci zámeckého okolí a je zpřístupněno veřejnosti. Pod zámkem je hradní příkop, kde žili ještě nedávno zámečtí medvědi. Kolem rozkvetlých hortenzií dojdete k parčíku, kde je busta Idy zu Schaumburg-Lippe, jejíž dcera (též Ida) se léčila místní běloveskou minerální vodou, a právě po ní byla tato minerálka pojmenována. Byla stáčena i do lahví, ale její prodej byl ukončen v 90. letech minulého století.
Autor: Věra Hrabíková