Plánování a výsadba trvalkových záhonů

Pokud se rozhodneme, že naše zahrada již nemůže být bez trvalkového záhonu, čeká nás mnoho práce. Nejprve je nutné si rozmyslet, kde záhon založíme, jaké jsou tam světelné a půdní podmínky. Už víme, že je to velmi důležité kritérium při výběru druhů trvalek. Poté přistoupíme k samotné přípravě záhonu. Jako první musíme záhon odplevelit. Ať zakládáme záhon nový, nebo budeme sázet tam, kde již něco rostlo, musíme odstranit vytrvalé plevele. Těch se pak už v dalších letech nezbavíme. Dnes je samozřejmě snaha vyhýbat se chemickým přípravkům, ale v tomto případě je vhodné provést opakovaný postřik systémovým totálním herbicidem. Zbavíme se tak plevelů jako je bršlice kozí noha, kopřiva dvoudomá, pcháč oset, pýr plazivý či přeslička rolní. Pokud tyto kroky nepodnikneme, čeká nás nikdy nekončící boj s rostlinami, které se po záhonech nekontrolovaně rozšiřují prorůstáním kořenů. Budeme mít i bez toho dosti práce s vytrháváním jednoletých plevelů. Jejich semínka přiletí na záhon zcela určitě.

Po tomto kroku můžeme záhon zrýt nebo zkultivátorovat, podle potřeby přidáme kvalitní substrát, v případě těžších půd se vyplatí přidat i písek. Pak již můžeme přistoupit k výběru rostlin. Sortiment vysazovaných rostlin přizpůsobíme danému místu, ale to už umíme. Můžeme si tedy začít hrát třeba s barvami trvalek a s plošným umístěním jednotlivých druhů. Myslíme také na to, aby na záhoně stále něco kvetlo. Můžeme volit i voňavé druhy. V literatuře i na internetu najdete mnoho doporučení na barevné i druhové kombinace trvalek na záhonech. Zapracovat samozřejmě může i Vaše fantazie a zkušenosti. Pokud chceme záhon hodně barevný, střídáme rostliny na záhonu. Můžeme sázet i skupinky z jednoho druhu k sobě. Umocní se tak jejich efekt. Vzdálenost mezi nimi přizpůsobíme cílové velikosti rostliny. Pak také přihlédneme k výškám trvalek. Dozadu vždy dáme ty nejvyšší a postupně pokračujeme k těm nižším.

Názory na to, kdy trvalkový záhon vysazovat, se odlišují. Někteří odborníci doporučují jaro či časné léto, někomu se zdá optimální podzim, neboť pak se mohou při výsadbě přidávat i podzimní cibuloviny. Nakonec je ale rozhodující, kdy trvalky seženeme. Jarní cibuloviny a skalničky většinou brzo na jaře, ostatní trvalky od pozdního jara do léta, podzimní cibulky na podzim. Někdy musíme být operativní a záhon třeba dosazovat postupně.

Samozřejmě i výsadba trvalek podléhá trendům a moderním názorům. Není vhodné sázet trvalky do záhonů pokrytých textilií, doporučují se mulče ze štěrku či kamínků. Musíme ale počítat s tím, že když budeme někdy v budoucnu takový záhon likvidovat, budeme si muset s touto povrchovou úpravou poradit. U některých výsadeb, například typu skalky, jsou ale kameny a kamínky nezbytné. Myslíme také na budoucí údržbu, a proto musíme záhon dobře oddělit od ostatních ploch. Například dostatečně širokým předělem třeba z kamenných obrubníků umožníme sekání trávníku, který se záhonem může sousedit.

Autor: Věra Hrabíková