Prázdniny na zahradě

A jsou tu dva nejkrásnější měsíce v roce. Sklizeň ovoce a zeleniny, která polehoučku začala v červnu, pokračuje a nabírá na síle. Co se nesní, to se zavaří nebo usuší. A když se zima zeptá…vytáhneme z police třeba jahodovou marmeládu.

Ale hlavně si v létě užíváme zahradu jako prostor pro život. Je to takový náš mikrosvět, kam utíkáme před každodenním stresem a shonem. Proto by na každé zahradě měla být odpočinková zóna s pohodlnými židlemi nebo lehátky, kde si třeba otevřeme krásnou knížku a zapomeneme na celý svět. Pokud to rozměry zahrady dovolí, dopřejeme si komfort většího stromu (jednoho nebo několika), který zahradu trošku přistíní a vytvoří nám příjemné klima zvláště v parných dnech. Pokud máme na zahradě i vodní plochu, je to bonus navíc.

No a když máme toho odpočívání dost a potřebujeme se protáhnout, určitě bude našim nejvěrnějším pomocníkem hadice nebo konev s kropáčem. Pokud nepřijde voda z nebe, musíme jí dodat my. Někdy dobře provedená zálivka zachrání úrodu nebo nově zasazený keř či strom. Nestačí jen pokropit povrch záhonu, voda musí zatéct i do spodních vrstev. Je důležité na to myslet zvláště při dlouhotrvajícím suchu.

Už jsme si říkali, že v létě moc našich keřů nekvete, ale jednou z výjimek je komule Davidova (Buddleja davidii). Také se jí říká motýlí keř nebo letní šeřík. Když kvete, nádherně voní a láká motýlky z celého okolí. Je to úžasná podívaná. Pěstují se desítky kultivarů komulí v pastelových barvách, od bílé, přes růžovou, světle i tmavě modrou až po fialovou a purpurovou. Tento krásný keř má jedinou nevýhodu a to, že někdy vymrzá. Většinou ale naše mírnější zimy přežije bez úhony. Na jaře je vhodné udělat hluboký řez, přihnojit a v květnu již pozorujeme, jak keř narůstá. Nakvétá většinou v červnu a vydrží kvést až do října. Prožijte krásné a voňavé léto.

Autor: Věra Hrabíková