Prosinec v zahradě
V prosinci toho venku moc „neporazíme“. Ale můžeme se třeba projít zahradou, zkontrolovat krmítko pro ptáčky a dosypat jim nějakou dobrotu. Pokud je teplejší prosinec, můžeme objevit i nějaký ten kvítek. Opravdu! To není legrace. V tomto období už může kvést vilín, o kterém jsme si povídali v únoru. Nebo najdeme pod stromem rozkvetlou čemeřici (Helleborus). Pokud ji na zahradě nemáte, určitě si ji pořiďte. Je to velká optimistka a dokáže kvést i pod sněhem. A existuje již tolik kultivarů, že si nebudete umět vybrat. Květy můžou být bílé, růžové, tmavě vínové, fialové i zelené.
Samozřejmě k tomuto prvnímu zimnímu měsíci patří Vánoce a s nimi ruku v ruce téma vánočního stromečku. Už je určitě všem jasné, že vánoční stromky nikdo neřeže v lese, ale existují speciální plantáže, kde se jehličnaté stromy pro tento účel pěstují. Můžete si pak vybrat z mnoha velikostí smrčků, jedlí i borovic. Někomu je těchto stromů líto, chtěl by mít stromek zasazený v květináči, na Vánoce ho vzít domů, nazdobit a pak ho zase vrátit zpět do zahrady. Myšlenka je to pěkná, ale má svá úskalí. Pokud stromek umístíte do pokoje, kde je přes dvacet stupňů a venku bylo pod nulou, je to pro rostlinu velký teplotní šok. Většinou se s ním ale nějak vyrovná a v teple se začne „probouzet“. Pokud máte stromek doma několik dní, připravte mu vlastně takové hezké jaro a pak ho zase po Vánocích vystrčíte na mráz. A to už je všechno špatně. Narašený stromek často venku umrzne. Pokud se tedy pro tuto variantu rozhodnete, zkraťte pobyt stromu doma v teple na minimum a při návratu do zahrady rostlinu postupně otužujte.
Prožijte krásné Vánoce a v příštím roce vám všem milovníkům přírody přeji zdraví a štěstí, mnoho pěstitelských úspěchů i rodinné pohody a hlavně co nejvíce času stráveného ve vaší zahradě. Nenechte si nikým a ničím náladu a když vám přece jenom bude smutno, jděte ven mezi stromy a květiny a poslouchejte, co vám říkají…
Autor: Věra Hrabíková