Rostlina pro měsíc listopad
Listopad je asi nejméně oblíbeným měsícem pro většinu z nás. Ale pokusíme se negativní náhled na tento měsíc nějak změnit a zahradu i sebe rozveselit. Proto rostlin „pro listopad“ bude hned několik. Říkáme jim společným názvem konifery.
Konifery
Samotný termín „konifera“ vznikl od slova conus neboli šiška a zahrnuje širokou škálu dřevin, jejichž plodem je právě šiška. Řadíme k nim například borovice (Pinus), jedle (Abies) a smrky (Picea), nebo zeravy (Thuja), cypřišky (Chamaecyparis) a jalovce (Juniperus). A proč vybíráme tyto jehličnaté dřeviny? Protože jsou stálezelené. A nejen zelené. Jehličí těchto rostlin může mít i jiné barvy. Mezi koniferami najdeme opravdové barevné lahůdky, které nám oživí zahradu v době, kdy listí opadá a květy dokvetou.
Tak například cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera) kultivar Filifera Aurea nebo Sungold nám na zahradě vytvoří nádherný kopec ze žlutých větviček, který září dodaleka.Jalovec šupinatý (Juniperus squamata) Blue Star nebo Blue Carpet, přinese do zahrady stříbrno-modrou barvu. Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis) kultivar Lime Glow nás překvapuje barevnými změnami po celý rok. Na jaře raší svítivě žlutými výhonky, které během léta přecházejí do tmavě žluté, aby se na zimu přestrojily do hnědobronzového kabátku. Jalovec polehlý je velmi oblíbený druh a jeho kultivary se už nedají spočítat. Každý z nich je něčím výjimečný, i když má třeba v létě jen „obyčejnou“ zelenou barvu, může v zimě změnit barvu výhonků třeba až k fialovým odstínům.
Je to hezká hra na barvy, kterou můžeme rozehrát, když se chystáme vysadit do zahrady nějakou tu koniferu. Můžeme rozsvítit i ty nejtmavější kouty, doplnit barvy tam, kde se ztratí s opadem listů. Říká se, že by na okrasné zahradě měla být alespoň třetina keřů a stromů stálezelených. Zahrada je pak barevná po celý rok.
Autor: Věra Hrabíková