Kroucená líska

Rostlina pro měsíc únor

Pro měsíc únor vybereme keř, který je sice opadavý, ale jeho vzhled se opadem listů spíše umocní. Je to kroucená líska (Corylus avellana ´Contorta´).

Kroucená líska

Tento zvláštní kultivar byl vyšlechtěn z lísky obecné a zachoval si tudíž i vlastnosti původního druhu. Plodí lískové oříšky, které jsou sice menší, ale chutné. Základní vlastností kroucené lísky je, jak už název napovídá, unikátní zvlnění jejích větviček. Tak nakroucené větvičky u jiného druhu nenalezneme, a to právě vynikne v zimě, když jsou větve bez listů. Mimochodem i listy, které pak na keři vyrostou, bývají zvláštně pomačkané a někdy působí dojmem, že jsou nemocné nebo napadené nějakým škůdcem. To nás ale nesmí zmást, je to jejich genetická vlastnost.

Kroucenou lísku můžeme pěstovat jako keř, nebo je možné ji roubovat na kmínek. Větve potom lépe vyniknou, protože tím získáme menší stromek se zvlněnými a zároveň mírně převislými větvemi. Líska dorůstá až tří metrů, ale můžeme ji tvarovat a řezat, jak potřebujeme. Nádherně pokroucené větvičky pak můžeme použít do vazeb či květinových aranžmá. Další ozdobou lísky v tomto období jsou samčí květy, kterým se říká jehnědy. Kultivar Contorta je má žluto-hnědé.

Byla také vyšlechtěna kroucená líska, která má při rašení vínově červené listy a jmenuje se „Red Majestic“. Její jehnědy mají červenohnědou barvu. Samičí květy u lísky jsou velmi malé, nenápadné a chvilku trvá, než je na rostlině najdete. Jsou schované v přisedlém pupenovitém obalu, z něhož vyčnívají drobné červenofialové blizny. Lísky obecně jsou nenáročné, mrazuvzdorné keře, které netrpí chorobami. Dobře rostou i v chudších půdách, ale nemají rády trvalé přemokření. Můžeme je pěstovat i v nádobách třeba na terase. Vyhovuje jim slunečné (nebo jen mírně přistíněné) stanoviště.

Autor: Věra Hrabíková