Rostlina pro měsíc září

Po krásných, slunečných, květinami provoněných letních prázdninách začínají našim dětem nové povinnosti. Proto jako rostlinu pro měsíc září vyberu vřes, neboť ten, když vykvete, je to signál pro děti, že škola už volá.

 

Vřes

Vřes obecný (Calluna vulgaris) se lidově nazývá také břes, chvojčina nebo suchotinka. Roste téměř po celé Evropě na kyselých propustných půdách a někde vytváří rozsáhlé porosty.

Název tohoto keříku najdeme například ve jménu obce na Prostějovsku. Obec se jmenuje Vřesovice a nedaleký hrad byl sídlem rodu Vřesovců. Vřes je dávná užitková rostlina, například v Irsku se jeho květy používaly jako přísada při vaření piva. Používá se i jako léčivka při zánětech močového měchýře nebo kloubových bolestech. Také med z vřesu je velmi ceněný. Má charakteristickou vůni, chuť i texturu.

Vřes, který roste při okrajích lesů, se stává zdrojem potravy pro lesní zvěř. V dnešní době se spíše využívá estetické hodnoty tohoto nízkého neopadavého keříku. V zahradě vynikne v blízkosti rododendronů, azalek nebo jiných kyselomilných rostlin. Vřes vytvoří časem půdní pokryv, který začíná koncem léta nakvétat bílými, růžovými nebo purpurovými kvítky. Některé odrůdy mají i žluto-zlaté lístky, takže kombinace barev je nepřeberná. Těchto vlastností se využívá i při výsadbě do podzimních a zimních truhlíků.

Kultivary, které se dnes pěstují, jsou vyšlechtěny tak, aby kvítky vydržely co nejdéle zavřené do poupěte a jejich barva se neměnila. Truhlíky pak vypadají nádherně celou zimu. Někdy vřes v truhlíku vymrzne, ale pokud přežije zimu bez úhony, můžeme si jej vysadit na jaře do zahrady. A když ho budete sázet, můžete si při tom zarecitovat: „Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les, tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes…“

Autor: Věra Hrabíková