Únor v zahradě

Únor je ještě zimní měsíc a někdy bývají pořádné mrazy, ale příroda se již připravuje na jaro. Není to na ní příliš vidět, ale v pupenech stromů a keřů je nastřádaná velká síla, která při první vhodné příležitosti nastartuje nové vegetační období.

Některé keře ale umí kvést i v zimě, pokud nepřijdou velké mrazy. Voňavé růžové květy najdeme na kalině bodnantské (Viburnum x bodnantense), drobné bílé kvítky má zimolez vonný (Lonicera fragrantissima).

Avšak králem zimního kvetení je vilín (Hamamelis). Tento keř vykvétá během zimy, pokud se drží teploty delší dobu nad nulou. Květy bývají žluté, oranžové, nebo červenohnědé (podle kultivaru). Květy statečně snáší i následné výkyvy teplot. Pokud začne mrznout, květní plátky se schoulí, zmenší se a lépe pak odolají mrazům. Na sluníčku a při vyšších teplotách se zase vyrovnají.

Práce na zahradě není v tomto období mnoho. Pokud delší dobu nemrzne, můžeme u ovocných stromů provést jarní řez. Odstraníme nadbytečné a poškozené větve a prostřihněme korunu. Stromek se nám v létě odmění vyšším výnosem. Když je delší dobu sucho a nemrzne, je dobré zalévat jehličnaté rostliny, především ty, které máte v nádobách venku u vchodu nebo na terase. Dostatek vody v půdě je u těchto stálezelených keřů důležitý, protože při slunečném počasí odpařují i v zimě.

A až budete mít hotovo, uvařte si čaj a sedněte si doma u kamen. Do jara zbývá ještě chvilka času a na zahradnické práce by měl být člověk dobře odpočinutý!

Autor: Věra Hrabíková