Září v zahradě

,

Září, to je krásné jméno pro měsíc, že? Všechno v přírodě totiž září do daleka. Ať už plody jablek, hrušek či švestek, zahrádky plné rozkvetlých aster, ale také pomalu se zbarvující listí stromů a keřů. Venku je ještě příjemné počasí, které nás láká do zahrady. Takže tomu volání podlehneme a dáme se do práce.

Pokud se na jaře chceme radovat z rozkvetlých tulipánů či jiných cibulovin, je nyní nejvyšší čas je zasadit. Také je příhodná doba k výsadbě jahod. Jahodníková sadba do zimy krásně zakoření a příští rok již přinese první úrodu.

V letních parnech se nám obvykle nechce vysazovat okrasné keře či stromy, takže teď, když se ochladilo, můžeme vše dohnat. Také nás čeká sklizeň ovoce. Jablka a hrušky zrají před zimou, ale sklízíme je postupně, podle odrůd a stupně zralosti. Pokud máme například jablka k uskladnění, nesmíme je nechat přezrát. V září také dozrávají pozdní odrůdy broskví, samozřejmě švestky a třeba i ostružiny a některé odrůdy malin. Zahrada je krásně barevná, ale dřeviny už moc nekvetou. Přece jen se najdou výjimky. V posledních letech vzrostla popularita venkovních syrských ibišků (Hibiscus syriacus). Je to opadavý keř, který kvete celé léto až do podzimu. Je vyšlechtěno mnoho kultivarů různě barevných a hlavně mrazuvzdorných. A pokud máme rádi modré kvítky, sáhneme po půvabném nízkém keříku, kterému někdo říká ořechokřídlec jiný zase ořechoplodec. Botanici se ale shodnou na latinském názvu Caryopteris clandonensis. Keř kvete modře a mívá (podle kultivarů) listy různých barev od zelené přes šedivou, žlutě nebo bíle panašovanou, nebo jen žlutou.

A jeden keřík si schovávám úplně nakonec. Je to vřes (Calluna vulgaris). Když na okrajích lesů růžově rozkvétá, je to neklamná známka přicházejícího podzimu. Pokud si chceme výsadbou vřesů zkrášlit i zahradu, můžeme dnes sáhnout po neuvěřitelném množství kultivarů s různobarevnými květy i listy. Vřesy kombinujeme s kyselomilnými rostlinami jako jsou například rododendrony, azalky, skímie, pierisy, borůvky, brusinky a vřesovce. Vřesovec (Erica carnea) je velmi podobný vřesu, ale na rozdíl od něj kvete na jaře.

Autor: Věra Hrabíková